Zakup własnego konia to marzenie wielu miłośników konnej jazdy. Decyzję w tym zakresie należy podjąć świadomie i odpowiednio się do niej przygotować. Wyjaśniamy jakie są koszty zakupu konia i co musisz wiedzieć przed zakupem.
Ile kosztuje koń?
Cena konia zależy przede wszystkim od przeznaczenia, a także rasy, płci, umaszczenia, wieku, temperamentu, wyszkolenia i wcześniejszych sukcesów zwierzęcia.
Zdecydowanie wyższe koszty wiążą się z zakupem konia, który ma uczestniczyć w zawodach sportowych. Tańsze są konie rekreacyjne, a najniższe ceny można spotkać w przypadku kucyków dla dzieci.
Cena zakupu konia inwestycyjnego nie ma większych ograniczeń. Stawki zależą od aktualnego stanu rynku i często przekraczają 100 tysięcy złotych.
Ile kosztuje koń do jazdy? Ceny koni rekreacyjnych zaczynają się od około 3-4 tysięcy w przypadku młodych koni oraz 5 tysięcy złotych w przypadku większych osobników. Konie do kupienia do celów sportowych wiążą się z kolei z wydatkiem na poziomie minimum 20 tysięcy złotych. Konie arabskie kosztują średnio 30-40 tysięcy złotych, podczas gdy konia fryzyjskiego można nabyć już za 6 tysięcy złotych.
Jakie są gatunki koni?
Istnieje wiele gatunków koni, różniących się ceną, przeznaczeniem i cechami charakteru. Najpopularniejsze rasy to: koń arabski, koń andaluzyjski, koń pełnej krwi angielskiej, konie fryzjerskie, kuc szetlandzki i inne.
Jaki jest roczny koszt utrzymania konia?
Do ceny zakupu konia trzeba doliczyć jego koszty utrzymania.
Szczegółowa wysokość wydatków zależy od różnych czynników, w tym wielkości konia czy lokalizacji, jednak generalnie można przyjąć, że jako posiadacz konia musisz przygotować się na koszty związane z:
- miejscem w stajni – stawki za miesiąc zaczynają się od kilkuset, a kończą nawet na ponad tysiącu złotych;
- zakupem sprzętu – m.in. stroju jeździeckiego (około 600 złotych), siodła ujeżdżeniowego (od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych) czy dodatkowych akcesoriów (m.in. wędzidło, czaprak, zestaw pielęgnacyjny czy ochraniacze);
- leczeniem – stałe wydatki to około 200 złotych za okresowe odrobaczenia i szczepienia, do tego dochodzą w razie potrzeby wizyty lekarskie (około 250 złotych) i koszty dodatkowych badań oraz leków;
- pielęgnacją kopyt – średnio około 500 złotych;
- pożywieniem – około 200 złotych miesięcznie;
- ubezpieczeniem – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.
Ile żyje koń?
Średni wiek konia to od 25 do 30 lat. Długość życia zależy jednak od wielu czynników. Oprócz rasy mają na niego wpływ również m.in. geny, stan zdrowia, kondycja i warunki bytowe.
Z długowieczności słyną przede wszystkim konie arabskie i islandzkie (mogą żyć nawet 40 lat). Imponującego wieku dożywają też kucyki. Jako średnią w ich przypadku podaje się 40-45 lat. Najdłużej żyjący koń na świecie miał aż 62 lata.
Co jedzą konie?
Dobre zdrowie i długie życie wymagają odpowiedniego żywienia. Konie mają wrażliwy układ pokarmowy, dlatego do diety trzeba przyłożyć odpowiednią wagę.
Konie muszą mieć stały dostęp do paszy. Podaje się im m.in. siano, sianokiszki, słomę czy sieczkę. Wysokiej jakości jedzenie dla konia to np. dedykowane musli. Należy ograniczać paszę treściwą, ponieważ jest trawiona pobieżnie i zalega w żołądku.
Zmiany w diecie trzeba przeprowadzać stopniowo, ponieważ bakterie w jelicie grubym muszą się przyzwyczaić do modyfikacji. Zbyt duży pośpiech w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do rozstroju metabolicznego organizmu. Pasza dla konia musi być świeża – skisłe, zawilgocone czy zwietrzałe pasze mogą wywołać kolki i inne problemy zdrowotne.
Zakup konia na OLX
Jeśli myślisz o zakupie konia, sprawdź kategorię konie i klacze w OLX! Znajdziesz tam szeroką ofertę koni różnych ras z Twojej okolicy. W OLX wygodnie porównasz ceny i spełnisz swoje marzenie o własnym koniu!