Kule ortopedyczne pomagają utrzymać równowagę podczas chodzenia osobom niepełnosprawnym ruchowo oraz w trakcie rehabilitacji. Model kul oraz technika ich używania zależy od rodzaju schorzenia, kondycji pacjenta oraz jego preferencji. Jakie kule do chodzenia należy wybrać?
Kto powinien korzystać z kul ortopedycznych?
Kula ortopedyczna ma za zadanie odciążyć nogę i wspomóc chodzenie. Powinny z nich korzystać osoby: po kontuzji i urazach kończyn dolnych (skręceniu stawów, złamaniu kończyn), po operacji ortopedycznej (stawów biodrowych, kolanowych oraz amputacji kończyny), z chorobami reumatycznymi, zwyrodnieniem stawów, starsze, mające problem z poruszaniem się.
Po kule inwalidzkie sięgają też osoby z zaburzeniem chodu spowodowanym chorobą błędnika lub schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki kulom, osoby przewlekle chore i bardzo osłabione mogą podnieść się z łóżka, dotrzeć do toalety albo do innego pomieszczenia w domu.
Rodzaje kul ortopedycznych
Wyróżnia się:
- Kule ortopedyczne łokciowe – kule łokciowe z uchwytem anatomicznym stosowane są u pacjentów, mogących bez problemu oprzeć rękę i przedramię na uchwycie. Pozwalają one na częściowe odciążenie kończyn lub kończyny dolnej w przypadku skręcenia albo zwichnięcia stawów.
- Kule ortopedyczne pachowe – są większe od łokciowych. Stosuje się je, jeśli pacjent nie jest w stanie oprzeć ręki i przedramienia na uchwycie, np. po częściowej amputacji kończyny górnej albo przy zaleceniu, aby ciężar ciała był oparty na okolicy obręczy barkowej.
- Laski.
- Kule trójnogi.
- Kule czwórnogi.
Jaką kulę ortopedyczną wybrać?
Kule pachowe zaleca się osobom mającym niesprawne dłonie i niemogącym się na nich bezpiecznie opierać. Natomiast kule łokciowe są poręczne i lekkie oraz nie powodują dyskomfortu związanego z odczuwalnym uciskiem pod pachami. Z tych powodów są najczęściej stosowane. Z kolei laska jest dobrym wyborem dla osób mających niewielkie problemy z chodzeniem związane np. ze schorzeniami kończyn dolnych i kręgosłupa. Pacjenci potrzebujący większej stabilności przy poruszaniu się powinni wybrać trójnóg albo czwórnóg.
Kule do chodzenia muszą być komfortowe, dlatego warto zwrócić uwagę na następujące parametry: wysokość (kule ortopedyczne powinny być dopasowane do wzrostu użytkownika, dlatego warto wybierać modele z funkcją regulacji wysokości), wagę (kule do chodzenia nie powinny być ani za lekkie, ani za ciężkie, dla większości dorosłych odpowiednia waga to ok. 600-700 g), solidne i dokładne wykonanie zapewniające wytrzymałość, uchwyt kuli ortopedycznej (powinien być miękki, antypoślizgowy i ergonomiczny, czyli dobrze dopasowany do dłoni użytkownika).
Kule ortopedyczne powinny być też wyposażone w odblaskowe elementy oraz antypoślizgowe nakładki.
Jak prawidłowo używać kul ortopedycznych?
Zaleca się korzystanie z dwóch kul do chodzenia, tak aby poruszanie się było jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Jeśli mamy jedną kulę ortopedyczną – trzymamy ją po stronie nogi zdrowej.
Kule do chodzenia muszą zawsze poruszać się dokładnie w tym samym momencie i w takim samym tempie jak rehabilitowana noga. Na kulach ortopedycznych należy wspierać się równomiernie.
Schodząc po schodach, najpierw na schodku poniżej stawia się rehabilitowaną nogę, jednocześnie z kulami, a potem dostawia zdrową nogę. Wchodząc po schodach wykonuje się czynności odwrotnie.
Ile kosztuje kula ortopedyczna?
Cena kuli ortopedycznej zależy od jej rodzaju oraz udogodnień, np. miękki uchwyt albo regulacja wysokości. Najprostsze modele można kupić już za niecałe 50 zł.
Osoby mające zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, wystawione przez osoby uprawnione, np. lekarza specjalistę albo pielęgniarkę, mogą skorzystać z refundacji do ok. 50%.
Kule ortopedyczne – największy wybór tylko na OLX!
OLX to platforma ogłoszeniowa, na której można nabyć w okazyjnych cenach używane rzeczy, w tym sprzęt rehabilitacyjny, taki jak kule ortopedyczne pod pachy, laski, trójnogi albo siedziska do wanny.