Pasze i suplementy dla zwierząt to materiały pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, które znajdują zastosowanie w żywieniu bydła, trzody, drobiu itd. Ich składniki organiczne mają zaspokajać potrzeby pokarmowe zwierząt rolniczych i powinny występować w przyswajalnej dla nich postaci. Jeśli szukasz wysokiej jakości pasz, zapoznaj się z ogłoszeniami dostępnymi w kategorii Rolnictwo!
Jakie są rodzaje pasz dla zwierząt?
Pasze dla zwierząt można podzielić pod kątem różnych kryteriów. Podstawowa klasyfikacja obejmuje:
- Pasze treściwe – za sprawą obecności tłuszczu lub łatwostrawnych węglowodanów odznaczają się dużą koncentracją energii i składników pokarmowych. Zawierają też sporo białka. To między innymi ziarno i jego przetwory, nasiona roślin strączkowych, mączki zwierzęce czy mieszanki przemysłowe.
- Pasze objętościowe – cechują się niższymi zawartościami składników odżywczych i można je podzielić na pasze suche oraz mokre. Te pierwsze obejmują na przykład siano, słomę, plewy czy łuski, a te drugie – zielonki, kiszonki i rośliny okopowe.
Pokarm dla zwierząt gospodarskich można też podzielić na:
- Pasze przemysłowe – wytwarzane przez firmy działające w przemyśle paszowym. To na przykład gotowe mieszanki pasz treściwych, prefiksy czy koncentraty białkowe.
- Pasze gospodarskie – produkowane przez hodowcę w gospodarstwie na bazie własnych plonów. To między innymi kiszonki, słoma, siano, zielonki czy zboża pastewne.
Jakie pokarmy są najlepsze dla zwierząt gospodarskich?
Dobór najlepszych pokarmów dla zwierząt gospodarskich zależy od ich gatunku, wieku, stanu zdrowia oraz celu hodowli (np. produkcja mleka, mięsa, jaj). Przyjmuje się, na przykład, że:
- Krowy mleczne powinny otrzymywać wysokiej jakości kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę, siano z traw i roślin strączkowych. Poza tym należy im podawać mieszanki zbożowe, a także dodatki minerałów i witamin dla zwierząt (A, D, i E).
- Owce i kozy należy karmić trawą pastwiskową, sianem i kiszonką. Z pasz treściwych najlepsze okażą się śruty białkowe, a z dodatków – miedź, cynk i witaminy A, D, E.
- Świnie powinny dostawać mieszanki dostosowane do konkretnego etapu wzrostu, zawierające zboża, śruty białkowe i oleje roślinne. Pasze objętościowe w przypadku pokarmu dla świń mają mniejsze znaczenie, ale mogą być stosowane na przykład w postaci wysłodków buraczanych.
- Odpowiednia pasza dla kur, gęsi, kaczek i indyków to mieszanki pełnoporcjowe dla drobiu, bogate w zboża, śruty białkowe, oleje roślinne, witaminy i minerały.
- Pasza dla koni powinna zawierać wysokiej jakości siano, a poza tym owies, jęczmień oraz kukurydzę.
Jak odpowiednio dobrać witaminy i suplementy dla zwierząt hodowlanych?
Dobór witamin i suplementów dla zwierząt hodowlanych wymaga uwzględnienia specyficznych potrzeb żywieniowych każdego gatunku oraz indywidualnych wymagań związanych z wiekiem, stanem zdrowia i celem hodowli. Kluczowe okaże się więc przeprowadzenie analizy składu paszy podstawowej, aby zidentyfikować ewentualne braki w diecie. Krowy mleczne często potrzebują na przykład dodatkowego wapnia i fosforu, podczas gdy drób może wymagać suplementacji witaminy D3 i selenu.
Sprzedaż suplementów i pokarmów dla zwierząt w Twojej okolicy
Szukasz wysokiej jakości karmy dla zwierząt? Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest zamówienie jedzenia dla zwierząt w Internecie. Na platformie OLX czekają na Ciebie rozliczne oferty pokarmów dla zwierząt!
Aby znaleźć sprzedawcę karmy zwierzęcej w najbliższej okolicy, skorzystaj po prostu z wyszukiwarki OLX i sprecyzuj swoje potrzeby. Wpisz na przykład hasło „pasza dla królików”, „pasza dla kurcząt” czy „pasza dla świń” i określ swoją lokalizację. Dzięki temu szybko uzyskasz dostęp do atrakcyjnych ofert sprzedaży. Wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej i skontaktuj się z ogłoszeniodawcą w celu finalizacji zamówienia!