Christian Leroy Ekspresjonistyczna aukcyjna rzeźba z wypalanej terakoty, sygnowana C. LEROY 73-11.
Rzeźba z terakoty przedstawiajaca dwie kobiety polaczone bordiura z roz.. . Oniryczna i ekspresjonistyczna praca magnetyzuje i wywoluje tesknoty glebokie i odlegle.. Unikatowy egzemplarz,
Wys. 47cm
Podstawa 31x14cm
Biografia: Christian Leroy (1931–2007) urodził się w Charleroi. Rzeźbiarz, ceramik i rysownik, kształcił się w Institut Supérieur Saint-Luc w pracowni rzeźbiarza Harry'ego Elströma. Uczęszczał na wieczorowe zajęcia u Charlesa Verhasselta w brukselskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracował pod okiem Henriego Puvreza w Narodowym Wyższym Instytucie Sztuk Pięknych w Antwerpii i studiował u ceramika Oliviera Strebelle'a. Osiadł w Binche i rozpoczął prawie 35-letnią karierę jako profesor rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Mons oraz w... Szkołach Technicznych Hainaut w Saint-Ghislain.
Christian Leroy pasjonuje się wszelkimi formami i technikami: medalami, metaloplastyką, rysunkiem, ceramiką, rzeźbą w gipsie, terakocie, drewnie, kamieniu, brązie... Popiersia i figury naturalnej wielkości, figury ekspresjonistyczne, Art Brut: „Całkowicie nadzy, całkowicie surowi, oto mężczyźni” oraz dzieła religijne.
- Nagroda Godecharle za gipsową rzeźbę „Murzyn” (160 cm). Podróż do Grecji (1955), Nagroda Atelier w dziedzinie lasu i laureat Prix de Rome (1956), Nagroda Prowincji Hainaut (1957), laureat Prix de Rome (1957). Stypendium na podróż do Egiptu i Konga (1958). Udział w Biennale w Middelheim (1961), gość grupy Hainaut 5 (1964), pierwsza nagroda w konkursie „Hołd dla Rolanda de Lassusa” (1968), zwycięzca konkursu w Winterthur (1970), nagroda rzeźbiarska Królewskiej Akademii Belgijskiej (1971). Prywatna wizyta królowej Fabioli w jego pracowni (1974), udział w wystawie „Hainaut Alive” w Passage 44 w Brukseli (1977).
W 1971 roku, z inicjatywy Gustave'a Camusa, Michel Jamsin, Christian Leroy, Jean-Marie Molle, Calisto Peretti, Jacques Ransy, Charles Szymkowicz i Yvon Vandycke założyli w Mons grupę MAKA. Grupa powstała z inicjatywy Michela Jamsina, Christiana Leroya, Jeana-Marie Molle, Calisto Perettiego, Jacques'a Ransy'ego, Charlesa Szymkowicza i Yvona Vandycke'a.
Członek-założyciel grup Sextant (1971-1976) i Art Cru (1976-1979), był również członkiem grupy Polyptyque (1980-1983).
- Kilka wystaw, publikacja Cahier i film telewizyjny J.M. de Conincka, Groupe Maka.
Regularnie wystawia z grupami MAKA i Art Cru, wraz ze swoim przyjacielem, malarzem Yvonem Vandycke.
Prace Christiana Leroya są prezentowane w muzeach w Binche, Waudrez, Mariemont, La Louvière i Mons (Cantoria). Ważne rzeźby znajdują się w Binche, na placu Battignies; w Mons, na placu Parvis St. Waudru; w Zoute, na placu Dominikanów: L'Envol (Ucieczka); w Stavelot: Le Guet (Wieża strażnicza); w Palais des Académies w Brukseli: Marcel Thiry; W fabrykach Cantaer w Zottegem: Femme debout (Stojąca kobieta); w biurach Winterthur w Brukseli: Le Cri (Krzyk).
Dzieła sakralne znajdują się w katedrze w Tournai, klasztorze Wavreumont oraz kościołach w Chièvres, Enghien, Saint-Ghislain, Mont-sur-Marchienne, Loverval, Braine-le-Comte, Laneffe, Nafraiture, Lavacherie, Anderlechcie, Kinszasie/Kongo i Leuven.
Liczne dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych, zbiorach państwa belgijskiego i Crédit Communal; a także w Akademii. Dzieła królewskie Belgii znajdują się w kolekcjach w Ameryce, Szwajcarii, Kongo, Francji, Włoszech i Japonii.
Wys. 47cm
Podstawa 31x14cm
ID: 1046929599
Dodane Dzisiaj o 13:14
Christian Leroy Ekspresjonistyczna aukcyjna rzeźba z terakoty unikat
1 400 zł
Przedmiot z Pakietem Ochronnym
Zwroty
Pakiet Ochronny
Zwróć przedmiot, jeśli jest uszkodzony lub niezgodny z opisem. Zgłoś problem do 24 h od otrzymania przedmiotu. Szczegóły